Kaip webzo.lt su lrytas.lt bendravo...

Nelaikau savęs profesionaliu rašytoju, tačiau savo mintis reikšti mėgstu. Būtų visai suprantama, jei priežastys, dėl kurių portalas nusprendžia netalpinti straipsnio yra logiškos. Na pavyzdžiui: straipsnis nekokybiškai, neaktuali ar neįdomi arba jau detaliai išnagrinėta tema. Gali būti ir kitokių variantų. Portalų redaktoriai turi teisę netgi be priežasties atsisakyti talpinti straipsnį. Visa tai suprantama. Tačiau kad verda tokios peripetijos, su kuriomis susidūriau bendraudamas su lrytas.lt tikrai negalvojau. Taigi, parašiau jiems laišką, siūlydamas apžvalgą apie Login 2011. Vienintelis mano prašymas buvo, kad jeigu jie sutiktų talpinti straipsnį, parašytų to straipsnio šaltinį. Mano siųstas laiškas atrodė štai taip:

Laba diena.
Norime Jums pasiūlyti, patalpinti naujienų portale lrytas.lt mūsų parašytą straipsnį, kuriame yra nuosekliai aprašyta login 2011 konferencija.
Viskas ko prašome tai nurodyti svetainę www.webzo.lt kaip informacijos šaltinį.

Prašymas patalpinti nuorodą kaip šaltinį yra logiškas, nes tokiu principu veikia internetas. Vieni žmonės rašo, kiti tą informaciją talpina savo svetainėse, nurodydami autorius arba šaltinius, iš kur paimta informacija Aišku, galbūt lrytas.lt per stambus žiniasklaidos ryklys mano rašliavai, todėl teigiamo atsakymo nelabai tikėjausi. Tačiau iš R. Valatkos sulaukiau tokio turinio laiško:

MIelas Tadai,

Jei neklystu, renginį rėmė 15min? Suparatau, kad blogai nušvietė, tad kitais metais prašom pas mus, o
dabar - dėl teksto siūlau kreiptis į 15min. Sutinkate, kad šitaip logiškiau, negu iš mūsų dar ir reikalauti
Jūsų svetainės reklamuoti lrytas.lt? Tai jau kvepia lietuvišku įžūlumu.

Pagarbiai,

R.Valatka

Švelniai tariant nelabai žinojau kaip sureaguoti į tokio turinio atsakymą. Aš suprantu, kad konkurencija tarp naujienų portalų yra milžiniška, bet prie ko čia aš? Nei su Login 2011 organizavimu, nei su rėmėjais neturiu nieko bendro. O dar ta frazė "Lietuviškas įžūlumas", pasirodo mes lietuviai turime kažkokį tipinį įžūlumą... kuris be viso ko dar ir kvepia. Suprasčiau, jei į mano užklausą būtų nesureaguota ar būtų duotas paprastas neigiamas atsakymas. Tačiau painioti nepriklausomus apžvalgininkus, tiklaraštininkus ar netgi žurnalistus į asmeninius simpatijų ir antipatijų reikalus manau yra neprofesionalu.

Todėl galima kelti hipotetinį klausimą, kiek Lietuvoje yra laisva spauda? Iš tokio R. Valatkos atsakymo galima daryti prielaidą, kad jeigu portalas lrytas.lt neremia renginio, o jį remia kitas naujienų tinklapis, tai apie tą renginį lrytas.lt skaitytojams domėtis negalima? Ar gerbiamas R. Valatka elgiasi taip su visomis naujienomis? Jeigu taip, tai reiškia kad šio portalo lankytojų nepasiekia visa aktuali informacija ir taip gniuždomas pagrindinis nepriklausomos spaudos principas. Beje, minėtą straipsnį mielai sutiko patalpinti keturi kiti naujienų portalai. Manau, kad interneto naujovėmis besidomintys apie šį renginį skaitys būtent pas lrytas.lt konkurentus. Na, jeigu to buvo siekiama, tai tada šaunu. Gali kilti klausimas, o ko aš siekiu, pasidalindamas šia informacija su interneto lankytojais? O mano tikslas paprastas – pasidalinti informacija ir savo asmenine patirtimi.

Minėtą straipsnį galite rasti čia: http://www.webzo.lt/straipsniai/5-login-2011-ne-apie-interneta-o-apie-progresa